אירוויזיון 2018 , השנה בליסבון שבפורטול.

התחרות בראי ההיסטוריה, אירוויזין בליסבון 2018

אירוויזיון 2018 בליסבון שבפורטוגל

השיר העכשווי, הקצבי והמקפיץ שתשיר נטע ברזילי כנציגת ישראל באירוויזיון, אינו מסגיר כלל את גילה המתקדם של התחרות ואת התמימות שבנוסחה המקורי; תחרות הזמר של האירוויזיון (Eurovision song contest) מאורגנת על ידי איגוד השידור האירופאי זה למעלה מ-60 שנים, ובראשיתה, השתתפו בה רק שבע מדינות (אשר ישראל, כמובן, איננה אחת מהן).

בשלבים מוקדמים אלו בחיי מוסד הזמר הבינלאומי, הבחירה בשיר המנצח נעשתה על ידי חבר שופטים, ולמעשה שיטה זו אפיינה את רוב שנותיה של התחרות; רק לקראת סוף המאה חל שינוי בכללי הבחירה בזוכים, וההצבעה עבור השירים המתחרים הפכה ציבורית.

בשלב זה חדרו ביתר שאת לתחרות ולשיח סביבה תאוריות שתלו את סיבות ההצבעה של המדינות אלו לאלו, בגורמים פוליטיים, כלכליים ואסטרטגיים. תאוריות אלו אשר חלק לא מבוטל מהן אוחז בביסוס סטטיסטי עובדתי, פגמו באמינות המקצועית – מוסיקלית של התחרות ובדימוייה הבינלאומי. בין היתר נטען כי הגירות מסיביות ממדינות מסוימות למדינות אחרות, גרמו להטיית ההצבעה לטובת מדינות המוצא של המהגרים.

עוד נטען כי יחסי שכנות ויחסי גומלין פורים בין מדינות מסוימות לאחרות, הגבירו את היקף ההצבעות שלהן אלו לאלו, ללא קשר לאיכות המוסיקלית או לטיב השיר המתמודד.

מאז התחרות הראשונה באמצע שנות ה – 50, שהתקיימה בשוויץ וגם הכתירה את שוויץ לזוכה הראשונה, התחרות משודרת ברשתות הטלוויזיה והרדיו אשר מהוות למעשה המתמודדות הרשמיות בתחרות.ליסבון לבושה במדי האירוויזיון ומתרגשת, רואים זאת בכל פינה ופינה בעיר:

אירוויזיון ליסבון 2018

האירוויזיון של 2018 בליסבון 

השנה, לראשונה, תאגיד השידור הציבורי החדש "כאן" יתמודד באירוויזיון וייצג את ישראל. ברבות השנים ועם התגברות הפופולריות של האירוויזיון, התחרות זכתה בחשיפה גם במדינות מחוץ לאירופה ואף במדינות שכלל אינן משתתפות בתחרות, ובנוסף החלה להיות משודרת גם באינטרנט. שינוי נוסף בתהליך המודרניזציה שעבר האירוויזיון, הוא מעין מסחור של התחרות, במובן שכיום כלולות בה גם פרסומות שונות ותכנים שיווקיים.

התחרות במבנה הנוכחי שלה בנויה למעשה משלוש הופעות, אשר שתיים מהן מהוות תחרות חצי גמר מחולק לשניים, על מנת לקצר את אורך השידור. חצאי הגמר נחשפים למדינות המשתתפות בכל אחד מהם, ובהם נבחרים השירים שיבוצעו בתחרות הגמר ויתחרו על תואר הזוכה באירוויזיון. כידוע, הכלל הוא שהמדינה הזוכה מארחת את תחרות האירוויזיון בשנה העוקבת. אירוויזיון ליסבון 2018..

חצי הגמר של האירוויזיון 2018 בפורטוגל

המשלחת הישראלית לאירוויזיון 2018

אירוויזיון 2018 יתקיים ב – 12 במאי בליסבון, בירת פורטוגל, ובו כאמור תייצג את ישראל נטע ברזילי, 45 שנים לאחר הצטרפותה של ישראל לתחרות האירוויזיון לראשונה. בשנים אלו זכתה ישראל במקום הראשון 3 פעמים, והגיעה למקומות גבוהים פעמים רבות נוספות. ברזילי, בת 25 מתל אביב, זכתה בתחילת  השנה בתכנית הריאליטי 'הכוכב הבא לאירוויזיון' וזמן קצר לאחר מכן פורסם כי השיר שנכתב עבורה הוא "toy", שיבוצע באנגלית. השיר נכתב והולחן על ידי סתיו בגר ודורון מדלי אשר כתב כבר בעבר מספר שירים שייצגו את ישראל, ומאות שירים ישראלים אחרים. השיר זכה בפופולריות רבה, במספר חסר תקדים של השמעות ברשתות חברתיות ברחבי העולם, ואף מהווה הימור פופולרי כזוכה במקום הראשון של התחרות. ברזילי נוהגת להופיע עם עזרים אלקטרוניים אשר אושרו על ידי מארגני התחרות ובתנאי שקולותיהם יופקו בלייב ולא יוקלטו מראש. נוכח הנחייה זו ובמהלך החזרות להופעה, הוחלט כי השימוש באמצעים האלקטרוניים יהיה לצרכים חזותיים בלבד, ולא מוסיקליים. השנה, לראשונה, הוחלט כי ישראל תשלח פרשן לתחרות האירוויזיון, ולתפקיד נבחר איש הטלוויזיה ארז טל. לתפקיד הדיווח על הניקוד נבחרה אשת תאגיד השידור "כאן", לוסי איוב.

תוכן עניינים
לשיחה עם נציג
מאמרים אחרונים
נדל"ן בספרד

דירה להשקעה בספרד לאחר עשור של קיפאון ומשבר שוק הנדל"ן בספרד חוזר להיות יעד למשקיעים אנו שואלים שוב ושוב מהן הזכויות שמקנה לנו דרכון אירופאי?

קרא עוד »
המומלצים
דילוג לתוכן