תושב חוזר – ביטוח לאומי

ביטוח לאומי תושב חוזר

תושב חוזר אשר גילו למעלה מ18 שנים אשר הוכר כתושב ישראל מחוייב לשלם ביטוח לאומי. תשלום הביטוח הלאומי מחושב בהתאם להכנסות של התשובה מעבודה ובהתאם למעמד הביטוחי אשר נקבע עבורו.

תשלום ביטוח לאומי עבור השוהיים בחול

במסגרת היציאה לחו"ל עליכם להחליט האם לנתק את התושבות או שמא להשאיר. מדובר בהחלטה אשר משפיעה על הזכויות והחובות שלכם כתושבים במדינה. במידה וההחלטה היא  לא לנתק את התושבות, הרי אתם נחשבים בתור תושבי ישראל השוהיים בחו"ל . משמעות הדבר היא כי חלים עליכם כל החובות שיש לתושבי ישראל כגון תשלום ביטוח לאומי וכן את זכאים לקבלת קצבאות בהתאם לכללים הכתובים בחוק.

  מיהו תושב חוזר

תושב חוזר הוא אדם אשר עבר להתגורר בחו"ל  וחזר להתגורר בארץ. בעת החזרה לארץ עליו לפנות אל סניף הביטוח הלאומי המצוי קרוב למקום המגורים שלו ולהכריז על בואו.

במסגרת הפנייה אל הביטוח הלאומי הוא יזכה לקבלת קצבאות ביטוח לאומי וכן יהיה עליו להסדיר את תשלום הביטוח הלאומי וכן את תשלום דמי הבריאות.

מי קהל היעד

על מנת לעמוד בתשלומים השונים, יש לפנות אל הנציגים של הביטוח הלאומי. במסגרת הפנייה יש צורך למלא שאלון לקביעת תושבות לחוזר מחו"ל מה שמכונה טופס 628 וכן לדאוג לצרף את המסמכים המתאימים.

קיבלתם את האישור? מה הוא כולל

תושבים חוזרים אשר קיבלו הכרה מטעם המשרד לקליטת עלייה במסגרת מסלול זכאות 5 ומעלה יוכל במסגרת ביקורו במשרד הקליטה להגיש בקשה אל הביטוח הלאומי להכיר בהם כתושבים חוזרים על מנת לאפשר להם להירשם לקופות החולים.

על מנת להעניק הכרה הביטוח הלאומי עורך מספר מבחנים

על מנת לבחון האם אכן התושבים החוזרים עזבו את מקום עבודתם בחו"ל וחזרו להתגורר בארץ הביטוח הלאומי עורך מספר מבחנים:

מבחן אובייקטיבי: האם מקום המגורים של אותו אדם נמצא בישראל

מבחן סובייקטיבי: היכן אותו אדם רואה את מרכז חייו- האם בישראל או בחו"ל.

 יש להדגיש כי על מנת להחישב כתושב ישראל עליו לעמוד במבחנים.

כיצד ניתן להסדיר את ענייני התושב החוזר

במידה ואדם היה תושב ישראל בעבר וחזר להתגורר בישראל עליו להסדיר את התושבות במספר דרכים:  טרם ההגעה לישראל, יש צורך למלא טופס הצהרה באתר האינטרנט של הביטוח הלאומי, כאשר יש למלא את הטופס חודש ימים לפני ההגעה לישראל.  את הטופס יש למלא רק כאשר יש כוונה  לחזור ולהתגורר בישראל באופן קבוע.

 מה מתרחש לאחר ההגעה לישראל

במידה והטופס לא הוגש לפני החזרה לישראל, הרי ניתן לנקוט במספר אפשרויות . ניתן להגיש בקשה לתושבות במסגרת מסלול מקוצר של משרד העלייה והקליטה. דרך נוספת היא למלא שאלון לתושבות ולהגיש אותו לביטוח הלאומי.

לשאלון יש לצרף מספר מסמכים המעידים כי מרכז החיים עובר לישראל כמו למשל חוזה העסקה או חוזה השכרת דירה. את השאלון יש להגיש לסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום המגורים או לשלוח באינטרנט.

 לאחר שנקבע כי אתם תושבי ישראל תהיו זכאים לקבלת שירותים רפואיים

לאחר שנקבע בביטוח הלאומי כי אתם תושבי ישראל במסגרת טופס 628 תהיו זכאים לקבלת שירותים רפואיים לאחר תקופת המתנה של שלושה חודשים.  יש לציין כי לעיתים ייקח זמן עד שיכירו בכם כתושבי ישראל ויעניקו לכם זכויות הניתנות לתושבים חוזרים.

 הבטחת הכנסה

במסגרת החזרה שלכם לארץ בתור תושבים חוזרים,  תזכו לקבלת מענה וליווי מטעם משרד הקליטה והעלייה וכן תהיה לכם אפשרות לקבלת קצבת הכנסה מטעם הביטוח הלאומי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לשיחה עם נציג
מאמרים אחרונים
דרכון אירופאי לקטינים

דרכון אירופאי לקטינים ניתן לבקש אזרחות אירופאית לקטינים ברוב המקרים אזרחות אירופאית בעבור קטין ניתנת בירושה על ידי ההורה בירושה. למעשה מדובר באזרחות אירופאית ולא

קרא עוד »
המומלצים
דילוג לתוכן